Top Moravia Health
Rehabilitace
Nadstandardní péče

Kinesiotaping

Tzv. tejpování je fyzioterapeutická metoda podpory léčby a prevence sportovních zranění, která využívá aplikace pružných samolepících pásků na kůži. Princip vychází z vytváření tahu na sval a podkoží, čímž dochází k reflexní reakci nervových vláken, cév a lymfatických drah.

Kinesiotaping dokáže pomoci při akutních i chronických potížích pohybového aparátu. Lze jej využít pro zpevňování kloubů a uvádění kloubů do správné polohy, pro uvolňování přetížených svalů a měkkých tkání, zároveň zvyšuje napětí tkání, čímž zlepšuje jejich výkonnost a funkčnost.

Pásky používané pro kinesiotaping jsou vyrobeny ze 100% bavlny a dokáží se napnout až na 160 % původní délky. Po aplikaci na postižené místo nijak neomezuje při běžných denních činnostech ani při sportovních výkonech. Barva aplikovaného pásku nemá žádný vliv na výsledný efekt a nejedná se ani o barevné rozlišení druhů kinesiotapu podle vlastností. Pásky kinesiotapu jsou prodyšně a voděodolné.

Léčbu kinesiotapingem je nutné chápat jako pouze jednu součást komplexní fyzioterapeutické léčby. Před aplikací kinesiotapingu je vhodné si uvědomit cíl aplikace a v souladu s tímto záměrem tuto metodu používat.

 

Jak to probíhá?

Kinesiotaping se aplikuje na suchou, nepodrážděnou a čistou kůži. Pro správné fungování je nutné, aby páska měla kontakt pouze s kůží, proto je nutné postižené místo oholit či jinak zbavit chloupků. Pásky jsou aplikovány tak, aby na postižené partii byla propnutá kůže. Páska je poté nanesena bez natažení či propnutí, po návratu do původní polohy se kůže zvlní, čímž se nadlehčí a dojde k lepšímu proudění lymfy a krve a ke snížení tlaku na cévy, čímž dojde k urychlení procesu hojení.

Jak dlouho kinesiotape nosit?

Délka používání kinesiotapingu není omezená a nejčastěji se doba stanovuje podle reakce pokožky pacienta na nanesenou pásku, kinesiotape lze nosit, dokud se nezačne sám odlepovat, nejčastěji 3 až 4 dny. Záležím ovšem na podmínkách, ve kterých je páska používána. Při silném pocení při sportu, plavání nebo saunování se bude páska odlepovat rychleji. Běžnou sprchu kinesiotaping vydrží nepoškozený.

 

Možnosti aplikace kinesiotapingu

Kinesiotaping může být aplikován prakticky na kteroukoliv část lidského těla, která netrpní poškozením kůže. Velmi často je využívaný ne pouze jako léčba úrazu, ale jako prevence úrazu před sportovním výkonem.

Pomocí kinesiotapingu lze řešit následující stavy:

Kdy není vhodné kinesiotaping používat

Kinesiotaping nesmí být aplikován na poškozenou kůži, před nanesením se stanovuje krátká anamnéza za účelem zjištění kontraindikačních stavů.

Kinesiotaping se nepoužívá v těchto případech:

Můžu si kinesiotaping aplikovat sám/a?

Kinesiotaping může být aplikován i bez pomoci fyzioterapeuta. Není doporučováno to zkoušet bez konzultace s fyzioterapeutem, který vysvětlí základní znalosti a demonstruje správné nalepení. Fyzioterapeuti používají kinesiotaping cíleně. Před aplikací vědí, jestli chtějí stimulovat patřičný sval, stabilizovat kloub nebo podpořit lymfatický systém. Od ujasnění záměru se dále odvíjí délka a propnutí pásky.

Nevhodnou aplikací kinesiotapingu nedojde k poškození svalů nebo kloubů. Léčba ale nebude fungovat a může dojít ke zhoršení stavu, který měl být kinesiotapingem léčený. Správné stanovení délky a propnutí pásky vyžaduje dlouhou praxi, do té doby je nejlepší svěřit se do péče fyzioterapeuta.

 

Máte zájem o rehabilitaci?

CHCI SE OBJEDNAT