Top Moravia Health
Rehabilitace
Nadstandardní péče

Osteoporóza

Jedná se o metabolické onemocnění kostí, kdy správně nefunguje látková výměna kostní tkáně a má za následek zhoršení kvality a odolnosti kostí. V důsledku toho dochází častěji ke zlomeninám. Nemoc postihuje mikroarchitekturu kostí, což má za následek ubývání kostní hmoty. Proto je osteoporóza známá také jako řídnutí kostí.

Osteoporóza je onemocnění, které se nejčastěji projeví až zlomeninou kosti, do té doby bývá bez příznaků. Toto onemocnění postihuje prakticky všechny kosti v těle. Náchylnější ke zlomení je tak každá kost a nejčastější komplikace bývají spojeny s krčkem stehenní kosti a obratli.

 

Příčiny

  • Nedostatek vápníku ve stravě způsobí, že jej organismus začne odčerpávat z kostí.
  • Nedostatek vitamínu D způsobí, že se vápník dostatečně nevstřebává. Stejný dopad mají jaterní nebo střevní onemocnění.
  • Nedostatek pohlavních hormonů, které pomáhají držet vápník v těle, má stejný vliv na muže i na ženy a projevuje se zrychleným úbytkem kostní hmoty.
  • Nadměrné denní užívání alkoholu, léků, kouření, pití černé kávy a dalších toxických látek.
  • Nedostatek pohybu a sedavý způsob života.
  • Časté nemoci štítné žlázy, zažívacího ústrojí, ledvin a jiných chronických zánětlivých onemocnění mají za následek rychlejší úbytek kostní hmoty.

Příznaky

Pokud se osteoporóza neprojeví frakturou kosti, jak tomu nejčastěji bývá, může být její průběh dlouho asymptomatický. Mezi příznaky patří:

  • Deformování postavy a zakulacení zad
  • Snížení tělesné výšky o 3 až 10 cm
  • Bolesti zad a páteře při delším stání, chůzi do schodů, atd.
  • Opakované fraktury krčku stehenní kosti, zápěstí, obratlů s minimálním úsilím

Léčba

Pro účinnou léčbu je klíčová včasná diagnóza. Cílem léčby osteoporózy je v ideálním případě úplné zastavení úbytku kostní hmoty. Toho se ovšem nepodaří vždy dosáhnout, bere se tak jako cíl léčby zpomalit projevy a progresi řídnutí kostí.

V počátečním stádiu se léčebná terapie skládá z úpravy jídelníčku a zařazení vhodné pohybové aktivity do denního režimu. V pokročilejším stádiu nemoci se podávají léky na tvorbu kostní hmoty, bisfosfonáty. Lze také užívat speciální tablety obsahující vápník a hormon kalcitonin.

Prevence

I osteoporóze lze částečně předcházet. Je to otázka životního stylu a vhodných životních návyků. Důležité je dbát na dostatek pohybu a správné složení stravy. Přiměřené množství pohybu zpevňuje kosti a podporuje tvorbu kostní hmoty. Strava musí být bohatá na přísun vápníku a vitaminu D. Nejvhodnějším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Naopak vyřadit ze stravy by se měly potraviny obsahující fosfáty, které na sebe vážou vápník a neumožňují jeho vstřebávání.